Koncepcja ultra płytkiej uprawy

Technologia uprawy roli jest kluczowa dla ograniczenia problemów ochrony wody glebie. Najnowszym trendem, z którym wiąże się duże nadzieje w temacie ochrony wody w glebie jest uprawa ultra płytka. W szczególności dotyczy to płytkiej uprawy ścierniska. Prawidłowa uprawa gleby to fundament sukcesu następnej uprawy. Uprawa ultra płytka to technologia, która w pełni podcina cały uprawiany profil na głębokości zaledwie 2-5 cm, bardzo skutecznie przerywa parowanie z niej wody oraz szybciej inicjuje wschody osypanych nasion chwastów i samosiewów znajdujących się na powierzchni gleby. Śmiało możemy powiedzieć, że z roku na rok rośnie zainteresowanie coraz płytszą uprawą pożniwną. Nie ma się co temu dziwić, gdyż przesusza jedynie jej najpłytszą warstwę.

Talerz falisty SpeedCutter

Zaprojektowany do ultra-płytkiej uprawy 2-5 cm z prędkością 20 km/h. Dopracowana geometria kształtu talerza otwierają nowe możliwości w uprawie i poprawia wyniki w trudnych warunkach na ściernisku po rzepaku, rozdrabnianiu roślin okrywowych oraz w ściernisku zbożowym i po orce. Nowy kształt elementu roboczego brony talerzowej pozwala osiągnąć większe wydajności powierzchniowe, poprzez większe prędkości robocze oraz sprosta oczekiwaniom wymagających rolników uzyskując doskonały efekt uprawowy przy minimalnych kosztach obróbki gleby. Falisty talerz to bardzo agresywna uprawa przy niewielkich głębokościach, co czyni to narzędzie najlepszym obecnie dostępnym talerzowym podzespołem uprawowym do prac ścierniskowych.

Wielofunkcyjne narzędzie uprawowe nowej generacji

Konstrukcja brony talerzowej SpeedCutter cechuje się solidną ramą z optymalnie szerokim odstępem między rzędami talerzy 90 cm oraz zoptymalizowanym kątem natarcia elementu roboczego pozwalającym na efektywną pracę zarówno w warunkach ścierniska jak i przygotowania łoża siewnego. Brona umożliwia też pracę na większej głębokości roboczej co czyni ją jeszcze bardziej uniwersalnym narzędziem, jednak w tym wariancie nie jest to niezbędne. Dzięki bardzo płytkiej uprawie, talerze przerabiają mniej materiału niż tradycyjne talerze uprawowe, w efekcie daje to zmniejszone zużycie paliwa, przy jednoczesnym zwiększeniu prędkości roboczej. Talerze faliste dają najlepsze efekty pracy przy prędkości w zakresie 15-20 km/h.

Budowa maszyn1. Tylna belka z oświetleniem
LED

Opcjonalnie belkę z oświetleniem LED można wyposażyć w ramkę tablicy rejestracyjnej z podświetleniem dla maszyn, które będą zgłaszane w urzędzie komunikacji.

2. Wieża trzypunktowego układu zawieszenia

Masywny układ zawieszenia służy jako element nośny brony talerzowej. Solidna wieża trzypunktowego układu zawieszenia czyni maszynę wytrzymałą i odporną na obciążenia.

3. Talerz SpeedCutter

Narzędzia robocze SpeedCutter pracujące płytko są bardzo wydajne i jednocześnie nie są wrażliwe na duże ilości resztek pożniwnych. Całopowierzchniowa płytka uprawa jest możliwa teraz z prędkościami roboczymi 20 km/h.

4. Ułożyskowanie talerzy roboczych

W pełni zintegrowany system ułożyskowania talerza, nasmarowany i uszczelniony na cały okres eksploatacji piasty.

5. Amortyzatory gumowe LongLife

Gumowe elementy sprężynujące umożliwiają optymalne dopasowanie wgłębionych talerzy do konturów uprawianej gleby. Zapewnia się w ten sposób bezpieczeństwo ramie brony talerzowej oraz absolutną bezobsługowość zabezpieczenia przeciążeniowego z zachowaniem zadanej głębokości roboczej.

6. Ekrany boczne

Zastosowanie bocznych osłon niwelujących pozwala na zachowanie ciętej i mieszanej słomy wewnątrz agregatu nie dopuszczając do powstawania pagórków i kolein podczas następnych przejazdów.

7. Zgrzebło palcowe

Zgrzebło palcowe zamontowane między sekcjami roboczymi brony talerzowej zatrzymuje masę ziemi i ścierniska przerobioną przez przednie talerze pozwalając na szybszą pracę bez zatorów.

8. Wał uprawowy

Aby dobrze uprawić glebę niezbędny jest dobór właściwego wału doprawiającego. Wybór zależy od tego, jaką mamy glebę i jaki efekt chcemy uzyskać. Każdy wariant wału jest skierowany do specyficznych warunków roboczych.

9. Ustawienie głębokości pracy

Łatwa i przyjazna dla operatora hydrauliczna regulacja głębokości pracy jest przeprowadzana za pomocą dystansowych klipsów na siłownikach.

10. Zgrzebło sprężynowe

Zgrzebło sprężynowe zamontowane za wałem doprawiającym stanowi doskonałe uzupełnienie w uprawie, zapewnia lepsze warunki startowe wysiewanym roślinom. Narzędzie pozwala lepiej zagospodarować resztki pożniwne rozciągając je równo na całej szerokości uprawy.

11. Automatyczna blokada
ramion

Blokada na czas transportu odbywa się automatycznie przez zatrzask dociągany sprężyną, który jest zwalniany cylindrem hydraulicznym jednostronnego działania.

12. Solidna przewymiarowana rama maszyny

Solidna konstrukcja ramy to najważniejszy z elementów maszyny uprawowej. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

13. Jakościowa stal

Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji jakościowych wyrobów hutniczych, dlatego przy wytwarzaniu ramy maszyny uprawowej używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC.

14. Obróbka laserowa blach, rur i profili

Zastosowanie technik laserowych do produkcji maszyn rolniczych umożliwia wycinanie w gatunkowych, twardych blachach, gdzie otworowanie zwykłą metodą wiórową jest utrudnione i kosztowne.Wyposażenie
Standardowe
 • Talerz falisty o średnicy 440 mm, amortyzator gumowy LongLife 40 mm x 180 mm, bezobsługowe piasty AgriHub, rozstaw między rzędami talerzy 90cm, hydrauliczna regulacja głębokości pracy, wał rurowy Ø500 mm. Brona talerzowa SpeedCutter o szerokości 5,0 m i 6,0 m jest standardowo wyposażona w hamulec pneumatyczny. Maszyny zawieszane standardowo wyposażone są w osłony zabezpieczające ciągnik przed kamieniami.
Wyposażenie
Opcjonalne
 • Piasta bezobsługowa SKF
 • Belka ze zgrzebłem sprężynowym
 • Belka ze zgrzebłem palcowym
 • Wzmocniona hydrauliczna włóka Crossboard
 • Wał nożowy ProCut
  (regulacja hydrauliczna)
 • Hamulec pneumatyczny
  (4,0 m HP i 4,5 m HP)
 • Hamulec hydrauliczny
  (4,0 m HP i 4,5 m HP)
 • Koła podporowe 400/60-15.5 do wersji półzawieszanej
 • Osłony boczne niwelujące
 • Siewnik poplonu Delimbe
 • Siewnik poplonu APV
 • Przednie tablice odblaskowe
  (maszyny zawieszane)
 • Przednia belka z oświetleniem LED
  (maszyny półzawieszane)
 • Tylna belka z oświetleniem LED
 • Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
Wały doprawiające
Opcjonalne
 • Wał strunowy z listwami prostymi Ø460 mm
 • Wał strunowy z listwami uzębionymi Ø460 mm
 • Wał zębaty Packer Ø460/550 mm
 • Wał rurowo-pierścieniowy Ø450 mm
 • Wał Crosskill Ø400/500 mm
 • Wał pierścieniowy Ø500/600 mm
 • Wał sprężynowy Ø470/550 mm
 • Wał gumowy Ø500 mm
 • Wał oponowy Ø600
 • Wał z pierścieni stalowych
  48-52 HRC Ø600 mm
 • Wał T-ring Ø500/600 mm
 • Wał U-ring Ø540 mm
 • Tandem wał rurowy Ø400 mm
  plus strunowy Ø400 mm
 • Tandem U-ring Ø540 mm
 • Wał pryzmatyczny ORION Ø500 mm


Narzędzia uprawowe


 • Talerz falisty SpeedCutter
 • Włóka Crossboard
 • Zgrzebło palcowe
 • Zgrzebło sprężynowe

 • Siewnik poplonu APV
 • Wały doprowadzające
Talerz SpeedCutter zaprojektowany dla najwyższej wydajnościBrona talerzowa SpeedCutter wyróżnia się przede wszystkim nowym typem elementu roboczego. Tradycyjny talerz został tutaj zastąpiony talerzem o falistej konstrukcji. Zmieniony został design słupicy, która w nowym wariancie pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich zalet wynikających z zastosowania talerza falistego. Długość oraz kąt ramienia talerza został opracowany w oparciu o wiele prób przeprowadzonych w najróżniejszych warunkach od pól piaszczystych, przez pola z dużą ilością resztek pożniwnych i poplonów, aż po grunty z bardzo ciężką i wilgotną ziemią.

Włóka CrossboardWłóka zbudowana jest z hartowanych sprężyn oraz wygiętych nakładek roboczych. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia przed sekcją talerzową bryły zostaną rozbite a pole wyrównane. Włóka tworzy optymalną powierzchnię przed siew. Włóka z powodzeniem sprawdza się na zakamienionych polach, ponieważ nie wyciąga kamieni na powierzchnię. Włóka Crossboard występuje w kilku wariantach, które różnią się od siebie wymiarem sprężyny oraz szerokością płozy. Na trudne warunki zamontowana może zostać opcjonalna belka stabilizacyjna łącząca elementy robocze w jedną całość dla jeszcze lepszych efektów równania. Gdy na powierzchni pola tworzy się twarda skorupa właściwe jest zastosowanie agresywnej płozy z zębami DoubleKnife.

Zgrzebło palcoweNarzędzie jest umieszczone między rzędami dwóch sekcji talerzowych, ma regulowaną wysokość pracy oraz kąt nachylenia. Kontrolują one w ten sposób przepływ strumienia gleby z wymieszanymi resztkami organicznymi i poprawiają rozłożenie resztek słomy pożniwnej na całej powierzchni pola. Zgrzebło palcowe pracuje bez kontaktu bezpośredniego w ziemi, zatrzymuje glebę, pozwalając tylnej sekcji talerzowej na swobodną pracę problemów z przerobieniem dużej ilości ziemi. Zgrzebło dodatkowo może być zamontowane między tylną belką z talerzami a wałem doprawiającym, regulując w ten sposób przepływ masy uprawowej na wał doprawiający.

Zgrzebło sprężynoweProducent opcjonalnie montuje za sekcją talerzową belkę ze zgrzebłem sprężynowym, które rozciąga słomę po powierzchni pola nie pozostawiając miejsc, gdzie duże nagromadzenie słomy uniemożliwia prawidłową uprawę. Staranne rozprowadzenie słomy ma wielkie znaczenie, ponieważ kolejnej roślinie uprawowej zapewnia się te same warunki rozwoju na całej powierzchni pola. Zgrzebło sprężynowe jest doskonałym narzędziem uzupełniającym uprawę, zapewnia lepsze warunki startowe wysiewanym roślinom.

Siewnik APVNasze maszyny uprawowe wyposażamy w siewniki poplonów przy współpracy ze specjalistami z firmy APV, którzy posiadają w ofercie szeroką gamę siewników do poplonu oraz nawozu. Cała gama produktów oraz dostępne akcesoria dostępne na stronie firmowej producenta (https://www.apv-polska.pl). Dzięki połączeniu etapów roboczych poprzez zastosowanie siewników do międzyplonów APV na maszynach uprawowych Rolmako ogranicza się niepotrzebne przejazdy. Urządzenia APV zapewniają możliwość precyzyjnego rozsiewania międzyplonów i podsiewów nawet w najmniejszych dawkach.

Wały doprowadzająceUgniatanie, zgęszczenie gleby, kruszenie grud oraz wyrównanie powierzchni pola to dopełnienie uprawy następujące po pracy narzędzi roboczych maszyn uprawowych, zadanie to przejmuje wał tylny. Wybór odpowiedniego wału doprawiającego ma duży wpływ na cały proces pracy oraz charakterystykę zastosowania maszyny uprawowej, dlatego w Rolmako udostępniamy gamę wałów uprawowych różniących się kształtem, rodzajem zastosowanego materiału, średnicą zewnętrzną, wagą oraz co najważniejsze przeznaczeniem uprawowym. Wybór wału zależy od tego, jaką mamy glebę oraz jaki efekt uprawowy chcemy uzyskać. W Rolmako świadczymy fachowe usługi doradcze podczas konfiguracji urządzeń rolniczych zmierzające do właściwego dostosowania maszyny uprawowej do warunków, w jakich ma pracować.

Najważniejsze właściwości


 • Geneza projektu SpeedCutter
 • Nowoczesna konstrukcja
 • Amortyzator LongLife
 • Regulacja przesuwu talerzy
 • Dyszel hydrauliczny
 • Koła podporowe
 • Wózek transportowy
 • Najdłuższa żywotność ułożyskowania talerza
 • Hydrauliczna regulacja głębokości
 • Zespoły łożyskowe wału
 • Wiele dostępnych konfiguracji
 • Przewymiarowane konstrukcje
 • Stal zapewniająca przewagę
Geneza projektu SpeedCutter

Osiągnięcie czystego pola po zbiorach jest trudne przy wykorzystaniu konwencjonalnych narzędzi uprawowych. Umieszczenie nasion zbyt głęboko często powoduje ich uśpienie na bardzo długo i może trwać latami. Do tego czasu będą one przeszkadzały w każdej kolejnej uprawie, obniżając potencjał plonów, generując rosnące koszty uprawy roślin następnych. Wiele chwastów jest odpornych na zwalczanie środkami chemicznymi. Projektując nową bronę talerzową SpeedCutter postawiliśmy w niej na rozwiązania umożliwiające ultra płytką uprawę, która ma za zadanie znacząco poprawić higienę pola. Wschodom samosiewów sprzyja dostęp do światła i powietrza, wzejdą one odpowiednio szybko tylko jeśli znajdują się w wierzchniej warstwie. Praca zgodnie z biologią roślin pozwoli poprawić rentowność uprawy obniżając jej koszty. Koncepcja brony SpeedCutter - mniej zużytego oleju napędowego, zdecydowanie szybsze wschody samosiewów, zmniejszone zapotrzebowanie na środki chemiczne oraz lepsze rozdrobnienie resztek pożniwnych, co przyspiesza rozkład materii organicznej na polu.

Najdłuższa żywotność ułożyskowania talerza

Wyeliminowano konieczność konserwacji piast, co ogranicza potrzebę utrzymania ruchu oraz pozwala oszczędzać czas. Standardowe piasty mogą zostać zastąpione oryginalnymi bezobsługowymi SKF, które oferują trzykrotnie większą trwałość eksploatacyjną w stosunku do innych rozwiązań. Jakość SKF to poprawa niezawodności, podniesienie wydajności oraz obniżenie kosztów pracy. Trwałość eksploatacyjna piast SKF osiąga poziomy wielokrotnie wyższe niż w przypadku konwencjonalnych łożysk, co można uzyskać stosunkowo niskimi kosztami posiadania i eksploatacji. Wykonana w 100 % ze stali łożyskowej piasta pozwala na optymalizację czasu pracy maszyny bez przestoju oraz ogranicza koszty serwisowania maszyn rolniczych.

Nowoczesna konstrukcjaTrzyczęściowa rama maszyny, pozwala na lepszy rozkład ciężaru spoczywającego na maszynie, skrzydła brony talerzowej są lżejsze. Taka budowa pozwala na odsunięcie wału środkowego do tyłu, dzięki temu wały zachodzą na siebie. W stosunku do wałów montowanych w jednej linii taka konstrukcja wyeliminowała zupełnie możliwość zatorów. Przeniesienie osi przed wały doprawiające niesie za sobą szereg korzyści, pozwala na zamontowanie wałów w systemie tandem oraz przekłada się pozytywnie na prowadzenie maszyny po drogach i podczas pracy w polu. Cała seria bron talerzowych Rolmako U 652 została zaprojektowana z myślą o współpracy z ciągnikami o dużej mocy, najlepszy efekt pracy jest widoczny przy dużych prędkościach roboczych.

Amortyzator LongLife

Każdy talerz jest niezależnie montowany do ramy przy użyciu amortyzatora gumowego o przekroju 40 mm x 180 mm zapewniającego stałe utrzymanie głębokości roboczej, agresywne działanie uprawowe oraz działa, jako zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Gumowe elementy sprężynujące umożliwiają optymalne dopasowanie wgłębionych talerzy do konturów uprawianej gleby. Gumowe wałki poprzez długą drogę amortyzowania zapobiegają gwałtownym uderzeniom. Zapewnia się w ten sposób bezpieczeństwo ramie brony talerzowej oraz absolutną bezobsługowość zabezpieczenia przeciążeniowego z zachowaniem zadanej głębokości.

Regulacja przesuwu talerzy

Przednia belka z talerzami posiada regulację przesuwu, zmiana tego parametru pracy pozwala na przestawienie pozycji talerza względem tylnej sekcji roboczej. Możliwość korekty ustawień talerza jest bardzo przydatna w późniejszym etapie eksploatacji maszyny, gdy talerze po wielu hektarach uprawy zmniejszają swoją średnice, zmiana ustawienia talerzy względem siebie pozwala na zachowanie dobrych parametrów pracy, nawet przy przytartych talerzach.

Dyszel hydrauliczny

Brona talerzowa wyposażona w opcjonalny hydrauliczny dyszel posiada dodatkową funkcję umożliwiającą szybkie i łagodne zawracanie na polu z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu wałów uprawowych bez konieczności użycia kół jezdnych maszyny. Hydrauliczny dyszel z uchem na dolny zaczep ciągnika ułatwia połączenie z ciągnikiem, wpływa na zwiększenie docisku każdego talerza oraz daje dużą stabilność podczas pracy uprawowej oraz w trakcie przejazdów na pole. Opcjonalny dyszel zakończony jest okiem fi 50 lub zaczepem kulowym K80 firmy Scharmüller. Opcjonalny dyszel z okiem fi 50 daje bardzo bliskie umocowanie obok i poniżej osi tylnej traktora. Gwarantuje bardzo korzystny punkt pociągowy oraz lepsze przekazanie energii.

Koła podporowe

Szerokie przednie koła podporowe zapewniają doskonałą kontrolę głębokości roboczej. Poprawiają one stabilizację pracy, zapewniają dodatkowe podparcie, co odciąża trzypunktowy układ zawieszenia ciągnika. Duża średnica kół pozwala na płynną pracę nawet na nierównym polu, gwarantuje doskonałą precyzję przy dużych szerokościach maszyn, pozytywnie wpływa na jakość uprawy, jako element stabilizujący maszynę w trakcie pracy.

Hydrauliczna regulacja głębokości

Hydrauliczna regulacja głębokości zapewnia optymalny komfort użytkowania oraz znacznie ułatwia czynności związane z ustawieniem tego parametru pracy. Łatwa i przyjazna dla operatora hydrauliczna regulacja głębokości pracy jest przeprowadzana za pomocą dystansowych klipsów na siłownikach. Wybór tej opcji jest uzasadniony gdy wymagana jest częsta zmiana głębokości pracy elementów roboczych maszyny.

Zespoły łożyskowe wału

Wprowadzeniem bezobsługowych łożysk do wałów uprawowych realizujemy ważną koncepcję zmniejszenia czasu potrzebnego do konserwacji maszyny do minimum. Obudowa wykonana z żeliwa sferoidalnego, ma 4 razy większą wytrzymałość od tej wykonanej z żeliwa szarego. Unikalna kombinacja uszczelnienia od góry oraz od wewnątrz jest obecnie najlepszym tego typu zabezpieczeniem do zastosowania w rolnictwie. Firma Rolmako przy każdym projekcie zwraca szczególną uwagę na najdrobniejsze elementy maszyn, które podczas eksploatacji mają znaczący wpływ na ilość czasu potrzebnego na konserwację, aby ograniczyć koszty i czas jaki trzeba poświęcić na przeglądy urządzeń rolniczych.

Wiele dostępnych konfiguracji

Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.

Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją

Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.

Przewymiarowane konstrukcje

Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

Wózek transportowy

Półzawieszane brony talerzowe wyposażone są w hydrauliczny układ jezdny, który na czas uprawy jest podniesiony zapewniając dodatkowe dociążenie bronie talerzowej. Najistotniejsze jest jego położenie przed wałem doprawiającym, co pozwala znacząco przenieść środek ciężkości w kierunku ciągnika poprawiając rozkład masy na maszynie. Broną talerzową można pracować szybko, 15 km/h, płynnie pozostawiając pole dobrze wyrównane. Przejazdy maszyną po drogach są bezpieczniejsze większą część nacisku odbierają koła maszyny, a odciążony znacząco został podnośnik ciągnika.