Pług dłutowy pozwala na skrócenie czasu pracy potrzebnego na uprawę w porównaniu z tradycyjną orką pługiem rolniczym przy ograniczeniu kosztów z nią związanych. Maszyna przygotowuje pole zrywając nieprzepuszczalne warstwy gleby tak, aby zapewnić lepszy dostęp dla powietrza i wody. Pług dłutowy wyposażony jest w dwurzędową sekcję zębów z bocznymi podcinaczami oraz podwójny wał kolczasty z hydrauliczną regulacją głębokości. Utrzymując prędkość jazdy 10 km/h maszyna może pokonywać duże powierzchnie w krótszym czasie. Dobre rozłożenie ciężaru na pługu dłutowym sprawia, że urządzenie może pracować głęboko w glebie, nawet gdy ma do czynienia z bardzo twardą odmianą. Maszyna posiada duży prześwit pod ramą, co zapobiega zapychaniu. Odpowiedni kształt zębów pozwala na jednoczesną uprawę warstwy ornej oraz mieszanie resztek pożniwnych. Zastosowanie pługa dłutowego w gospodarstwie poprawia drożność dla systemu korzeniowego, zapewnia ożywienie całej gleby i szybszy wzrost roślin minimalizując przy tym kolejne operacje przygotowania gleby oraz pozostawiając ziemię spulchnioną i wyrównaną.

Zastąp tradycyjną orkę osiągając ten sam efekt mniejszymi środkami
Łatwiejsze przenikanie wody przez warstwy gleby
Głębokie spulchnienie gleby pozwala na lepsze i sprawniejsze przesiąkanie wody w kierunku dolnych warstw oraz poprawę wszystkich właściwości fizycznych gleby. Lepsze przenikanie wody oznacza także mniejszą jej ilość stojącą na powierzchni pola, a co za tym idzie równomierne wschody. Ząb głębosza został zaprojektowany tak, aby tworzyć minimalne opory dla zadanej mu funkcji. Dzięki temu do pracy w bardzo głębokiej warstwie gleby nie zużyjemy dużo paliwa i wystarczający będzie ciągnik o stosunkowo niewielkiej mocy. Całość operacji uprawowej wykańczana jest przez podwójny wał kolczasty z hydrauliczną regulacją, który jednocześnie rozbija powstałe bryły, wygładza powierzchnię pola i przerywa parowanie zamykając ślad grządzieli. Urządzenie jest wysoce skuteczne na glebach bogatych w kamienie dzięki systemowi hydropneumatycznemu, który umożliwia unoszenie się zęba przy napotkaniu przeszkód. Pług dłutowy dostępny jest z różnymi wariantami jakościowymi elementów roboczych. Standardowe podzespoły wykonane ze stali borowej mogą zostać zastąpione komponentami płużnymi napawanymi lub z wbudowanym węglikiem spiekanym.


Odpowiednie napowietrzenie gleby jako gwarancja udanych plonów
Pług dłutowy Rolmako U 624 to maszyna do uprawy gleby na głębokości do 45cm. Cechą wyróżniającą to urządzenie jest fakt, że może ona zastąpić tradycyjną orkę, a w porównaniu z tradycyjną maszyną pracuje głębiej, szybciej i przy mniejszym zużyciu paliwa oraz zapotrzebowaniu mocy ciągnika. Pług dłutowy U 624 Rolmako jest dostępny w trzech opcjach szerokości roboczej 2,50 m, 3,00 m oraz 4,00 metry. Obfitość tlenu w glebie to poza dostępem wody podstawa dla uzyskania wysokich plonów. Powietrze w glebie jest niezbędnym do życia roślin czynnikiem. Wypełnia przestrzenie gleby pozbawione wody zapewniając odpowiedni rozwój rośliny. Pług dłutowy Rolmako odpowiednio dotleni glebę już po jednym przejeździe, nie tylko powierzchniowo, ale również w głębokich warstwach gleby. W napowietrzonej i wilgotnej ziemi cykl rozwoju rośliny przebiega znacznie szybciej i sprawniej.
Budowa maszyn
1. Belka z oświetleniem LED
2. Trzypunktowy układ zawieszenia
3. Konstrukcja o największej nośności
4. Ząb Ripper
5. Elementy płużne PREMIUM
6. Węglik spiekany
7. Zabezpieczenie zęba śrubowe lub hydrauliczne
8. Akumulator hydrauliczny
9. Zawór przeciążeniowy
10. Osłony boczne niwelujące
11. Wał doprawiający
12. Regulacja głębokości pracy
13. Solidna przewymiarowana rama maszyny
14. Jakościowa stal
- Rama zbudowana z kwadratowego kształtownika 100 x 100 x 8 mm, ząb Ripper o niskim współczynniku oporu standardowo wyposażony jest w podcinacze boczne. Redlica zęba wykonana jest ze stali borowej, opcjonalnie napawana lub w wersji z węglikiem spiekanym. Elementy robocze zabezpieczone są przed nadmiernym przeciążeniem śrubą zrywalną lub wyposażone w zabezpieczenie hydrauliczne Non-Stop. Podstawowa maszyna posiada podwójny wał kolczasty Ø 560 mm z hydrauliczną regulacją głębokości pracy.
- Osłony boczne niwelujące
- Napawany podcinacz zęba (prawy + lewy)
- Odkuwane zęby wału wykonane z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej
- Przednie tablice odblaskowe
- Tylna belka z oświetleniem LED
- Ząb Ripper dłuta napawane
- Ząb Ripper dłuta z węglikiem spiekanym
Najczęściej wybierane akcesoria




Narzędzia urpawowe

Ząb z dłutem typu Ripper
Ząb pługa dłutowego posiada specjalną konstrukcję, która pozawala na płynne, stopniowe wnikanie w strukturę gleby. Stawiając stosunkowo niewielkie opory doskonale spulchnia glebę zapewniając odpowiedni dostęp wody oraz powietrza uprawom. Dwustronne dłuto pozwala wydłużyć okres eksploatacji elementu roboczego. Boczne podcinacze pozwalają szerzej otworzyć rowek, co wzmacnia efekt podsiąkania wody. Dodatkowo ząb wyposażony jest w centralny nacinacz o kształcie „płetwy rekina”, który pozwala łatwiej penetrować glebę w jej górnej warstwie oraz redukuje opory stawiane przez grządziel zęba jednocześnie ją osłaniając. Opcjonalne elementy robocze z węglikiem wolframu zapewniają nawet trzykrotnie dłuższą żywotność, szczególnie na silnie ściernym podłożu takim jak gleba piaszczysta.

Zabezpieczenie śrubowe
Kiedy przekroczone zostanie maksymalne obciążenie zerwaniu ulega śruba bezpieczeństwa, która chroni ramę przed uszkodzeniem.

Zabezpieczenie hydrauliczne
Przy zbyt dużym obciążeniu olej z tłoka jest kierowany do dwóch butli z azotem. Istnieje możliwość ustawienia siły potrzebnej do odchylenia zęba.

Hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe
Proste i unikalne rozwiązania techniczne pługa dłutowego U 624 zapewniają precyzyjną pracę, łatwą obsługę i wysoką wydajność. W wersji z zabezpieczeniem hydraulicznym każdy ząb głębosza zaopatrzony jest w siłownik hydrauliczny. Siłowniki przewodami połączone są z akumulatorem, który odpowiada za utrzymanie określonej siły uchylenia się zęba przed przeszkodą. Kiedy głębosz natrafia na przeszkodę olej hydrauliczny przepływa do akumulatora. W ten sposób następuje zamknięcie się cylindra, który po ominięciu przeszkody wraca do pozycji roboczej. Hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe umożliwia regulację siły wyzwolenia zęba. Wystarczy zwiększyć lub zmniejszyć ciśnienie. Akumulator hydrauliczny o dużej pojemności przejmuje wszystkie duże uderzenia oddziałujące na maszynę.

Podwójny wał kolczasty
Na samym tyle maszyny znajduje się podwójny wał kolczasty. Konstrukcja wału pozwala mu sprostać nawet najtrudniejszym warunkom uprawy z bardzo ciężką ziemią, wysokim poziomem zakamienienia i dużą ilością resztek pożniwnych. Zaleca się jego stosowanie do wyrównania terenu głęboko uprawionego w celu uzyskania optymalnego przenikania wody. Specjalny układ kolcy wałów naprzemiennie umieszczonych w dwóch rzędach daje efekt samooczyszczania oraz swobodnego przepływu gleby. Podwójny wał kolczasty uzupełnia podpowierzchniową głęboką penetrację gleby zapewnianą przez ząb. Kolce rozbijają większe bryły na powierzchni przygotowując i wyrównując glebę. Ich konstrukcja powoduje doskonały efekt kruszenia i dogniatania resztki pożniwnej. Masa wałów przyczynia się do stabilności maszyny, właściwego wyrównania pola oraz zagęszczenia ziemi. Opcjonalnie zęby mogą być wykonane metodą kucia z wysokiej jakości materiału, co zapewnia im jeszcze dłuższą żywotność i twardość. Wały przeznaczone są do uprawy wszystkich typów gleb. Mogą pracować w najbardziej ekstremalnych warunkach bez ryzyka zapychania się.
Najważniejsze właściwości

Koncepcja pługu dłutowego U 624 Ripper:
- lepszy rozwój roślinności w spodniej warstwie gleby
- możliwość pracy w każdych warunkach, również na terenach podmokłych
- wyższe prędkości robocze w stosunku do tradycyjnej orki
- ułatwiona penetracja korzeni
- wspomaga przenikanie wody
- zwiększenie plonów
- najwyższa jakość urządzenia
- minimum miejsc regulacji
- wysoka wydajność i jakość pracy
- wysoka przepustowość maszyny
- podwójny wał kolczasty z hydrauliczną regulacją
- elementy robocze Ripper o niskim oporze
- niższe koszty wymiany części płużnych w stosunku do klasycznego pługa
- ograniczenie zużycia paliwa
- ekstremalnie mocna rama wykonana ze stali S500 i S700
- zabezpieczenie ramy śrubą zrywalną lub tłokiem hydraulicznym

Ząb z dłutem typu Ripper
Ząb pługa dłutowego posiada specjalną konstrukcję, która pozawala na płynne, stopniowe wnikanie w strukturę gleby. Stawiając stosunkowo niewielkie opory doskonale spulchnia glebę zapewniając odpowiedni dostęp wody oraz powietrza uprawom. Dwustronne dłuto pozwala wydłużyć okres eksploatacji elementu roboczego. Boczne podcinacze pozwalają szerzej otworzyć rowek, co wzmacnia efekt podsiąkania wody. Dodatkowo ząb wyposażony jest w centralny nacinacz o kształcie „płetwy rekina”, który pozwala łatwiej penetrować glebę w jej górnej warstwie oraz redukuje opory stawiane przez grządziel zęba jednocześnie ją osłaniając. Opcjonalne elementy robocze z węglikiem wolframu zapewniają nawet trzykrotnie dłuższą żywotność, szczególnie na silnie ściernym podłożu takim jak gleba piaszczysta.

Wiele dostępnych konfiguracji
Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.

Dyszel hydrauliczny
Brona talerzowa wyposażona w opcjonalny hydrauliczny dyszel posiada dodatkową funkcję umożliwiającą szybkie i łagodne zawracanie na polu z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu wałów uprawowych bez konieczności użycia kół jezdnych maszyny. Hydrauliczny dyszel z uchem na dolny zaczep ciągnika ułatwia połączenie z ciągnikiem, wpływa na zwiększenie docisku każdego talerza oraz daje dużą stabilność podczas pracy uprawowej oraz w trakcie przejazdów na pole. Opcjonalny dyszel zakończony jest okiem fi 50 lub zaczepem kulowym K80 firmy Scharmüller. Opcjonalny dyszel z okiem fi 50 daje bardzo bliskie umocowanie obok i poniżej osi tylnej traktora. Gwarantuje bardzo korzystny punkt pociągowy oraz lepsze przekazanie energii.

Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją
Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.

Przewymiarowane konstrukcje
Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

Wózek LongSmart
Wymagania nowoczesnego rolnictwa, ciągniki rolnicze o dużej mocy, coraz krótsze terminy agrotechniczne zmuszają producentów maszyn uprawowych do projektowania urządzeń, których potencjał będzie mógł być wykorzystany w 100 %.System transportowy Long Smart jest kompatybilny ze wszystkimi wałami uprawowymi dostępnymi na liście wyposażenia dodatkowego dla brony talerzowej U 693. Składanie i rozkładanie wózka odbywa się za pośrednictwem dwóch cylindrów hydraulicznych.Pozycja transportowa niewiele różni się od pozostałych wózków dostępnych w ofercie. Różnice pojawiają się w pozycji roboczej, w której koła składają się w kierunku ciągnika, a cała masa wózka znajduje się nad elementami roboczymi kompaktowej brony talerzowej U 693. Korzyści płynące z tego rozwiązania to większy docisk do gleby każdego talerza, płynniejsza i bardziej stabilna praca oraz możliwość pracy z większymi prędkościami roboczymi.